Zaveďme jedlá z celozrnných obilnín

Prečo? Pretože obsahujú celý rad dôležitých živín, o ktoré prijmeme zomletín obilia na bielu múku.
Pravda, cenné bielkoviny a polysacharidy (škrob) ostanú v bielej múke zachované. Polysacharidov je v obilninách okolo 80 %. Podľa súčasných znalostí je žiadúce, aby sme prevažnú časť energie prijímali práve vo forme polysacharidov.

Málokto si však uvedomuje, že obilniny obsahujú aj veľmi cenné bielkoviny, a to okolo 10 %. To znamená, že 200 g obilnín obsahuje toľko bielkovín ako 100 g mäsa. Názor, že obilné bielkoviny sú menej hodnotné, je súčasnou úrovňou poznania prekonaný. V obilninách sú zastúpené všetky esenciálne aminokyseliny, hoci lyzín a treonín, v kukurici aj tryptofan je zastúpený relatívne slabšie. Tento nedostatok sa vykompenzuje kombináciou s inými bielkovinovými zdrojmi (strukoviny, vajcia, atď.) Na doplnenie nedostatkových aminokyselín stačí kombinovať rôzne rastlinné bielkoviny, prípadne doplniť malé množstvo mlieka (2-3 dl denne).

Bielkoviny a škroby ostanú v bielej múke zachované, ale o veľkú časť tukov používaním bielej múky prídeme: v celom zrne sú 2-3 % tukov, v múke len 1 m%. Výnimkou je ryža s obsahom iba 0,5 % tukov, zato ovsené vločky obsahujú až 6 % tukov. Obilné tuky sa skladajú prevažne z polynenasýtených mastných kyselín, ktoré veľmi potrebujeme, aby sme vyvážili nasýtené mastné kyseliny, ktoré v živočíšnych tukoch majú prevahu.

Ďalším závažným argumentom pre zavedenie celozrnných obilnín je to, že obsahujú vitamíny, nerastné látky a vlákninu.

Like it.? Share it: